Ford Bronco

Ford Bronco – terenowy brat Mustanga. Te modele mają ze sobą więcej wspólnego, niż można się spodziewać

13.03.2024

Ford Bronco zadebiutował w 1966 roku i szybko stał się ulubieńcem przygód i miłośników jazdy terenowej. Od samego początku symbolem tej kultowej terenówki jest koń uwieczniony w charakterystycznej pozie. Między innymi z tego powodu model ten nazywany jest terenowym bratem Mustanga.

Ford Bronco

W połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku na rynku pojawił się Ford Mustang zyskując ogromną popularność. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie motoryzacyjny świat bez tego modelu. Jego twórcą był Donald N. Frey – człowiek, który wprowadził na świat Forda Bronco. Mustang stworzył zupełnie nowy segment samochodów sportowych, natomiast Bronco przełamał status quo w segmencie samochodów terenowych.

Logo Forda Mustanga jest synonimem wolności oraz buntu przeciw ustalonym i powszechnie przyjętym zasadom – mustangi to zdziczałe amerykańskie konie, które uciekły swoim właścicielom tworząc nową wytrzymałą rasę. Natomiast symbolem Forda Bronco jest nieoswojony, dziki koń.

Mustang i Bronco od zawsze miały dawać radość z jazdy. Oba modele zaprojektowane zostały w oparciu o skrupulatnie przeprowadzone badania. Jeżeli chodzi o Mustanga wykazano, że jednymi z kluczowych elementów, na które jego potencjalni nabywcy będą zwracać uwagę, są dźwięk silnika oraz poczucie bliskości drogi. W przypadku Forda Bronco, który miał być „pojazdem uniwersalnym”, oczekiwano wysokiego komfortu i dobrych właściwości terenowych.

Dla nabywców tych modeli bardzo ważnym aspektem stały się szerokie możliwości personalizacji Mustanga i Bronco. Ten pierwszy oferował np. pakiet usportowionego zawieszenia, sportowy układ kierowniczy, hamulce tarczowe, a także różne opcje wystroju wnętrza. Terenówka mogła być natomiast doposażona w dodatkowy zbiornik paliwa, CB radio czy wyciągarkę, a nawet pług do odśnieżania. Obecnie produkowany Ford Bronco kontynuuje swoje dziedzictwo – auto od początku obecności na rynku oferuje niezwykle szeroką gamę akcesoriów, począwszy od wodoodpornych pokrowców na fotele, przez oświetleniowe listwy LED, a na namiocie montowanym na tylnej klapie kończąc.

Ford Mustang zrywał z wizerunkiem samochodu sportowego, który musi być drogi. W chwili debiutu kosztował około 2500 dolarów, co oznaczało, że mógł sobie na niego pozwolić przeciętny Amerykanin. Natomiast modelem Bronco udowodniono, że samochód 4x4 mogący poruszać się w każdym terenie, może nadawać się do codziennego użytku, prowadzić się tak dobrze jak osobowy sedan i świetnie wyglądać.

Ford Bronco

Mustang i Bronco pokazują sportowe oblicze

Oba modele mają również bardzo bogate korzenie motosportowe. Mustangi od samego początku pojawiały się na torach wyścigowych – pierwsza generacja tego samochodu została przygotowana przez samego Carrolla Shelby’ego i otrzymała w wersji wyścigowej oznaczenie Shelby GT350R. Obecnie Ford Mustang GT3 startuje w wyścigach długodystansowych pod szyldem Ford Performance, a za kierownicą bolidów zasiadają fabryczni kierowcy Forda. W zawodach NASCAR można zobaczyć samochód zbudowany na bazie Mustanga Dark Horse, a połowie 2024 roku będzie miał inaugurację Mustang Challenge – seria zmagań Mustanga Dark Horse R, najnowszego samochodu wyścigowego tworzonego przez Ford Performance z myślą o kierowcach wyczynowych rozpoczynających motorsportowe kariery.

Ford Bronco

Od 1966 roku na rynku pojawiło się sześć generacji Forda Bronco.

Druga generacja tego modelu pojawiła się na rynku w 1978 roku i była znacznie większa od swojego protoplasty – miała konkurować w segmencie większych aut terenowych. Samochód ze względu na swoją wytrzymałość i funkcjonalność odniósł duży sukces rynkowy i otrzymał wiele branżowych nagród.

W 1980 roku zadebiutowała trzecia generacja Forda Bronco. Samochód zyskał jeszcze lepszy i wydajniejszy układ napędowy 4x4, a nadwozie – pomimo swojego klasycznego kształtu – zyskało na aerodynamice. Bronco tej generacji pierwsze zyskało niezależne przednie zawieszenie opatentowane przez Forda.

Czwarta generacja trafiła do salonów w 1987 roku i była wyposażone w elektroniczny wtrysk paliwa, oraz tylne hamulce wyposażone z mechanizmem ABS. Na liście opcjonalnego wyposażenia znalazła się możliwość sterowania napędami za pomocą przycisków.  

Piąta generacja Forda Bronco pojawiła się w 1992 roku i była sprzedawana jako „najbardziej inteligentny Bronco wszechczasów”. Samochód został wzbogacony o szereg funkcji zapewniających bezpieczeństwo i komfort. Te generacja posiadała między innymi pełny ABS, poduszkę powietrzną dla kierowcy oraz trzypunktowe pasy bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów.

Najnowsza odsłona Forda Bronco pojawiła się w polskich salonach w 2023 roku. Sercem kultowej terenówki jest podwójnie doładowany silnik benzynowy EcoBoost V6 o pojemności 2,7 litra. Dysponuje on mocą 335 KM i momentem obrotowym 563 Nm. Napęd przekazywany jest za pomocą 10-biegowej automatycznej skrzyni biegów, a układ kontroli jazdy w terenie pozwala kierowcy na wybranie odpowiedniego trybu – dzięki temu jeszcze lepiej można wykorzystać właściwości terenowe samochodu.

Sam twórca Bronco – już na etapie tworzenia koncepcji – powiedział, że model ten nie będzie samochodem osobowym, ale nie będzie również pickupem. Ma łączyć wszystko co najlepsze z obu tych światów. Miał pełnić rolę rodzinnego sedana, sportowego roadstera, mógł być pługiem śnieżnym i pojazdem rolniczym lub samochodem służb mundurowych. Bronco został zaprojektowany z myślą o kierowcy, a jego solidna konstrukcja sprawiła, że model ten od prawie 60 lat ma miłośników na całym świecie.


Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje AUTO-BOSS Chorzów

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od AUTO-BOSS Chorzów