Jak powstaje Ford Puma? - Z wizytą w Fabryce Forda w Rumuni

09.03.2022

Z wizytą w Ford Motor Company Craiova

Zakład montażowy Ford Motor Company Craiova, znany również jako fabryka Ford Rumunia, to zakład produkcyjny będący własnością i zarządzany przez Ford of Europe od 2008 roku. Obecnie produkuje się tu wielokrotnie nagradzany silnik EcoBoost oraz dwa modele marki Ford.


Produkcja samochodów marki Ford rozpoczęła się w rumuńskiej fabryce we wrześniu 2009 roku. Pierwszym modelem, który zjechał z linii produkcyjnej, był Transit Connect. W 2012 roku rozpoczęła się produkcja litrowego trzycylindrowego silnika należącego do rodziny EcoBoost oraz innowacyjnego miejskiego minivana – modelu B-MAX. W 2017 roku Ford uruchomił produkcję modelu EcoSport

Od 2019 roku w Craiovej produkowany jest również Ford Puma. To z tej fabryki wysyłane są na cały świat gotowe egzemplarze tego przebojowego miejskiego crossovera. Tutaj również produkowana jest wersja ST tego modelu – sportowa odmiana o mocy 200 KM zaprojektowana przez Ford Performance.

W związku z wygraną w prestiżowym konkursie Ford Chairman’s Award 2021 przedstawiciele salonu Ford Auto-Boss mieli przyjemność zwiedzić Fabrykę Forda w Rumuni i zobaczyć z bliska jak produkowany jest Ford Puma i EcoSport na żywo.Jak wygląda produkcja Forda Pumy?

W samej fabryce wykonywanych jest 4000 procesów, a wszystko zaczyna się od 20-tonowego zwoju metalu. Z niego wycinane są odpowiednie kształty, a na tłoczni formowane są stalowe elementy samochodu. W tym miejscu produkcja wykonywana jest półautomatycznie – oznacza to, że praca człowieka uzupełniana jest przez zaprogramowane działania maszyn.

Nadwozie Forda Pumy składa się z 300 elementów, które na początku trafiają do warsztatu blacharskiego. Tutaj 90 proc. pracy wykonywanej jest przez 600 precyzyjnie zaprogramowanych robotów, które zajmują obszar dwóch boisk do piłki nożnej. W tym miejscu nie ma możliwości na żadną pomyłkę. Tolerancja spasowania elementów wynosi setne części milimetra i jest na bieżąco kontrolowana.

Roboty wykorzystywane są również do spawania karoserii. W Fordzie Puma znajduje się 4200 punktów spawalniczych. Spawanie ręcznie zajęłoby specjaliście około 3 godzin. Dzięki wsparciu maszyn wszystko trwa błyskawicznie i jest wykonane perfekcyjnie.


Teraz rozpoczyna się proces montażu. Nadwozie Forda Pumy automatycznie przemieszcza się wzdłuż kolejnych stanowisk, na których pracownicy montują w każdym nadwoziu ponad 3000 elementów. Na linii pracuje ponad 1800 osób. Część z wykonywanych tutaj prac wspieranych jest przez maszyny. Robotyczne “ramiona” umożliwiają pracownikom montaż cięższych elementów – takich jak drzwi, fotele lub deski rozdzielcze.

Moment, w którym nadwozie spotyka się z układem napędowym, nazywany jest w fabryce “małżeństwem”. To bardzo spektakularny proces. Przednie i tylne zawieszenie wraz z silnikiem, skrzynią biegów i układem wydechowym przemieszcza się na specjalnym wózku, który w pewnym momencie podnosi się do góry i spotyka się z sunącym nad nim nadwoziem. Teraz do gry wchodzą specjaliści, którzy łączą ze sobą te dwa elementy. 

Fabryka Forda w Rumunii rozwija się niezmiennie od 2008 roku. Na zakończenie warto dodać, że Ford podjął decyzję o zainwestowaniu 300 milionów dolarów w produkcję nowego lekkiego samochodu dostawczego w swojej rumuńskiej fabryce w Craiovej, która ma rozpocząć się w 2023 r. Całkowicie elektryczna wersja tego pojazdu użytkowego zadebiutuje w 2024 r. Dzięki tej inwestycji Craiova będzie trzecią lokalizacją Forda w Europie, gdzie samochody w pełni elektryczne będą zjeżdżały z linii produkcyjnej – obok Kolonii w Niemczech i Kocaeli w Turcji.
Aktualności i wydarzenia

Promocje

Pokaż najnowsze promocje AUTO-BOSS Chorzów

Aktualności i wydarzenia

Pokaż najnowsze aktualności od AUTO-BOSS Chorzów